E-Defter Başvurusu Yapma 2020 (Resimli Anlatım)

E-Defter Başvurusu Yapma 2020 (Resimli Anlatım)

Merhaba Değerli Takipçilerimiz ;

Yıl sonunun gelmesiyle birlikte e-defter’e geçiş başvuruları başladı.mükellefleri 01/01/2021 itibariyle e-defter uygulamasına geçecek olan kişiler e-defter başvurularını aralık ayında yapmaları gerekecektir.şimdi sizlere başvuru adımları nasıl yapılır bunlar hakkında aşama aşama giderek bilgi vereceğim.

İlk olarak yapmanız gereken firmanız şahıs şirketi ise bir e-imza,Şirketiniz eğer tüzel bir kişilikse mali mühür‘e ihtiyacınız başvuru aşamasında olacaktır.

Şahıslar eimza’yı herhangi bir e-imza firmasından satın alabilirler ( Turktrust – E-Tuğra vb.)

Şirketler ise mali mühürü sadece TÜBİTAK‘a başvuru yapıp almaları gerekmektedir.

Mali mühür başvurusunu buraya tıklayarak bilgilerinizi doldurup yapabilirsiniz.

Önemli Bilgi
Bu işlemleri gerçekleştirme esnasında e-imza veya mali mühürünüzün bilgisayarınıza katılı olması ve java programlarının yüklü olması gerekmektedir.

E-Defter Uygulamasına Başvuru Nasıl Yapılır ?

Şimdi mali mühür veya e-imzanınızın bulunduğunu varsayarak başvuru aşamasına geçiyorum.ilk olarak google’a    E-Fatura Web Socket yazarak çıkan ilk sonuçtaki siteyi tıklayın.tıkladığınızda bir dosya bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır.resimde gördüğünüz gibi sakla seçeneğine tıklayarak dosyanın inmesine izin verin.

Sakla seçeneğine bastıktan sonra dosya bilgisayarınıza inecektir.inen dosyaya çift tıklayarak çalıştırınız.(bu durumda bilgisayarınız da java uygulamasının yüklü olması gerekmektedir.)

tıklamış olduğunuz dosya bir java ekranı olarak açılacak ve ingilizce yazılar bulunan bir ekran önünüze gelecektir.Later seçeneğine tıklayarak uygulamayı çalıştırınız.

 

Later butonuna tıkladıktan sonra windows javayı çalıştırsınmı şeklinde yine ingilizce dilinde bir yazı gelecek ve bu seçenekte de “RUN” butonuna tıklayarak imzalama aracını çalıştır diyoruz.

Run seçeneği ile devam ettikten sonra imzalama aracı başlat menünüze gelecek ve sizi otomatik olarak bir web sayfasına yönlendirecektir.bu sayfa da aşağıda bulunan adımları uygulayınız.

Gelir idaresi başkanlığı imzalama aracına hoşgeldiniz adı altında bir sayfa açılacaktır.bu sayfayı gördüysek eğer imzalama aracımız aktif ve çalışır vaziyette olacaktır.

Tekrar google’a gelerek edefter başvuru formu diye aratarak ilk çıkan sonuca tıklayıp başvuru ekranına gideceğiz.

Google’da çıkan ilk sonuca tıkladığımızda resim deki gibi bir başvuru formu ekranı açılacaktır bu sayfa içerisinde imzalama aracı desteğiyle başvuru yapmak için tıklayınız yazısına tıklayalım.

Yukarıdaki imzalama aracılığıyla başvuru için tıklayın  yazısına bastıktan sonra açılan sayfadaki formu eksiksiz olarak doldurun.tüm bilgileri doldurduktan sonra başvur butonu aktif olacaktır.

tüm bilgileri doldurduğumuza eminsek başvur butonuna tıklayalım.başvur butonuna tıkladığımız da önümüze aşağıda ki gibi sayfa gelecektir.

gelen ekran da kart şifresi alanına mali mühür veya e-imza’nızın şifresini yazarak giriş butonuna tıklayın.giriş butonuna bastıktan hemen sonra aşağı kısma sertifa bilgileri adı altında yazılar gelecektir.en altta bulunan imzala butonuna tıklayıp bekleyin.

İşlem Başarılı yazısını gördüğünüzde e-defter başvurunuzun tamamlandığını göreceksiniz.bu yazımızında sonuna geldik.eğer takıldığınız noktalar olursa bu yazı altından yorum bırakabilirsiniz.

Bunu Biliyormuydunuz ?
2018 ve 2019 yılı satış cirosu 5 milyonu aşan vergi mükellefleri 01.01.2021 itibariyle e-fatura ve e-defter uygulamasına zorunlu olarak geçecektir.

başvuru işlemini tamamlayamayan arkadaşlar için ücretli olarak destek sunmaktayız.ücretli destek ile uzaktan bağlanıp başvuru ve kurulum işlemlerinizi tamamlıyoruz.

Ücretli destek almak isteyen arkadaşlar ; ilosoft@yandex.com adresine mail atarak iletişime geçebilirsiniz.

10860cookie-checkE-Defter Başvurusu Yapma 2020 (Resimli Anlatım)
Beğen  
Yazar

2008 yılından beri webtasarım ve yazılım üzerinde çalışmalar yapıyor.Muhasebe programları hakkında kapsamlı bir teknik ve içerik bilgisine sahip.26 yaşında yardım etmeyi seven ve bilginin bir deniz olduğunu herkesin bu denizden faydalanması gerektiğini savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir