E-Fatura Nedir ? – E-Defter Nedir ?

E-Fatura Nedir ? – E-Defter Nedir ?

Merhaba Arkadaşlar ;

Bugün ki blog yazımız da sizlere E-Fatura Nedir ? – E-Defter Nedir ? bunlar üzerine çok soru geldiği için açıklamalar yapacak ve bu modülleri kullanabilmek için geçme şartlarını size bu yazı da anlatacağım.

Anlatmaya başlamak gerekirse ilk olarak E-Defter Nedir ? E-Defter Kullanmanın Zorunlulukları Nelerdir ?

E-Defter Nedir ? ;

E-Defter Uygulaması devletin herhangi bir Limited Şirketi veya Anonim Şirketi‘nin bulunmuş olduğu yıl içerisinde 10.000.000 TL brüt satış hasılatına ulaşması durumunda zorunlu olarak dahil edilmesi gereken bir uygulamadır.bu e-defter sistemine geçmeniz ile birlikte yıl sonunda noter aracılığıyla yapmış olduğunuz Büyük DefterKebir Defter Noter tasdik işlemleri son bulacak sadece Envanter Defteri noter’den yapılacak geri kalan tüm defter işlemleriniz artık aylık dönemler halinde Devletin oluşturmuş olduğu E-Defter Portal sisteminden gönderilecek ve yıl boyunca bu sürekliliğini takip edecektir.

E-Defter Uygulamasına Geçiş Şartları ve Kullanım Detayları ;

1- E-defter uygulamasına yıl içerisinde 10.000.000 TL brüt satış hasılatına ulaşmış Limited ve Anonim Şirketleri geçmek zorundadır.örneğin 2017 yılında 10.000.000 TL Brüt satışa ulaşmış bir şirket 2019 ocak itibari ile E-defter ve E-Fatura uygulamasına dahil edilecektir.

2- E-defter Uygulamasına geçen kullanıcılar otomatik olarak E-Fatura sistemine de dahil edilmektedir.

3- E-defter Aylık dönemler halinde gönderilecektir.

4- E-defter Aylık dönemler halinde gönderildiğinden dolayı 2 ay üst üste gönderim yapılmamaktadır.

E-Fatura Nedir ? ;

E-Fatura yukarıda anlatmış olduğumuz gibi 10.000.000 TL brüt satış hacmine ulaşan firmaların otomatik dahil olduğu bir devlet portal sistemidir.E-Fatura ile birlikte artık faturalarınızı elektronik olarak göndermeniz ve devlet kontrölüne alındığından dolayı izlemesi ve görüntülenmesi devlet açısından rahat olacaktır.

E-Fatura Uygulamasına Geçiş Şartları ve Kullanım Detayları ;

1- E-Fatura Uygulaması 10.000.000 TL Brüt satış hacmine ulaşan firmalar için geçerlidir.

2- E-Fatura Uygulamasından kesilen faturalar sadece karşı tarafın E-fatura olması halinde düzenlenecektir.örnek vermek gerekirse A firması E-fatura sistemine dahildir.B firmasına fatura kesecektir.bu durumda B firmasının da E-Fatura sistemine dahil olması ve kullanması gerekir.Eğer B firması E-Fatura kullanmıyorsa eskiden olduğu gibi B firmasına koçan üzerinden fatura kesilecektir.

3- E-Fatura uygulamasını ister devletin oluşturmuş olduğu portal üzerinden kullanımını sağlar,isterseniz de kullanmış olduğunuz program hangisi ise o firma ile görüşüp E-defterE-fatura modülünü satın alabilir o firmaya ait portal sistemini kullanabilirsiniz.

Önemli Bilgi !
E-Fatura ve E-Defter Uygulamasına isteğe bağlı olarak dahil olabilirsiniz.Bu uygulamalara zorunlu dahil olabilmenin kuralı yıl içerisinde 10.000.000 Brüt Satış yapmış olmanızı gerektirir.

 

 

1200cookie-checkE-Fatura Nedir ? – E-Defter Nedir ?
Beğen  2
Yazar

2008 yılından beri webtasarım ve yazılım üzerinde çalışmalar yapıyor.Muhasebe programları hakkında kapsamlı bir teknik ve içerik bilgisine sahip.26 yaşında yardım etmeyi seven ve bilginin bir deniz olduğunu herkesin bu denizden faydalanması gerektiğini savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir