E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar ;

Bugün ki yazımızda sizlere E-Fatura sistemine nasıl başvuru yapılır ? bunun anlatımını yapacağız.E-Fatura‘ya zorunlu geçiş ve isteğe bağlı geçişler mevcuttur.zorunlu geçişlerde ise yıl içerisinde ki cironuz 5.000.000 TL (beş milyon) u aşması gerekmektedir.şimdi E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır ? anlatımımıza geçelim.

ilk olarak yapmamız gereken işlem e-fatura ya başvurarken bir mali mühür‘e sahip olmamız gerekiyor.Tübitak tarafından üretilen mali mühür olmazsa e-fatura başvurusu yapamazsınız.

Mali Mühür başvuru ve detaylarını daha önce sitemizde yayınlamıştık göz atmak için : Burada

Mali mühür başvurunuzu yaptığınızı ve mali mühür’ün size ulaştığını varsayarak anlatımımıza devam ediyoruz.

1-E-Fatura başvurunuzu yapmak için E-Fatura Canlı Ortam Başvuru formuna giriş yapalım.burada karşımıza aşağıda ki resimde bulunan form gelecektir.

E-Fatura Başvuru Formunda istenenleri geçiş yapacak şirket bilgilerine göre dolduruyoruz.aklınıza takılacak istenen bilgilerden birkaçını sizlere şöyle açıklayalım.

  • Yararlanma Yöntemi : Burada sizden istenilen bilgi gelir idaresine bağlı portal sistemini mi kullanmak istiyorsunuz yoksa kendi programınızı mı kullanacaksınız bunun bilgisini istemektedir.Eğer normal portalı kullanmak istiyorsanız ( portal yönteminden faydalanmak istiyorum ) seçeneğini seçeceksiniz.Kendinize ait program var ise ve bu program üzerinden kullanım yapmak istiyorsanız ( Özel Entegratör ) seçeneği ile devam etmeniz gerekecektir.
  • Web adresi : İnternet siteniz varsa yazabilirsiniz yoksa boş bırakıp geçebilirsiniz.
  • Forma ait diğer tüm bilgileri geçiş yapılacak şirkete göre doldurun ve en altta bulunan Mali Mühür Kullanarak Başvur butonuna tıklayın.
  • Önünüze bir java ekranı gelecektir.Run butonuna tıklayarak devam ediniz.
  • Açılan pencerede mali mühür şifrenizi soran bir ekran gelecektir buraya şifrenizi yazın ve giriş deyin ardından imzala seçeneğine tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayın.
Önemli Bilgi
E-Fatura’ya geçiş yapan kullanıcılar aynı anda E-Defter sistemine’de dahil olmaktadır.

Bu şekilde E-Fatura başvuru işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.başvuru yaparken yazmış olduğumuz mail adresimize portalınız açılmıştır şeklinde bir mail gelecek ve 12 saat sonra e-faturayı kullanıma geçebileceksiniz.

 

4540cookie-checkE-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)
Beğen  
Yazar

2008 yılından beri webtasarım ve yazılım üzerinde çalışmalar yapıyor.Muhasebe programları hakkında kapsamlı bir teknik ve içerik bilgisine sahip.29 yaşında yardım etmeyi seven ve bilginin bir deniz olduğunu herkesin bu denizden faydalanması gerektiğini savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir