E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar ;

Geçen yazımızda sizlere E-Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır ?  resimler ile anlatmıştık.bugün de e-faturaya geçiş yapan mükellefler için E-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır ? hakkında bilgi vereceğiz.E-Fatura başvurunuzu yapmışsanız bir mali mühür‘e sahip olduğunuzu varsayarak E-Defter başvuru anlatımına geçelim.

ilk olarak E-defter Başvuru sitesine buraya tıklayarak girelim karşımıza aşağıda resimde gösterilen form gelecektir. ;

Yukarıdaki formda bulunan tüm bilgileri doldurmamız gerekiyor.formda belli başlı önemli yerlere değinmek ve buralara neleri yazacağınızdan bahsetmek istiyorum. ;

  • E-Defter Uygulamasına Başlangıç Tarihi : E-Defter uygulamasına geçiş yaptığınız yılın başlangıç tarihi veya e-deftere geçiş yapmış olduğunuz tarih ( Örn : 01.01.2019 )
  • Uyumlu Yazılım : E-Defter uygulamasını hangi program aracılığıyla göndereceğinizi belirteceksiniz. ( Örn: Zirve Yazılım,Logo,Datasoft vb. )
  • İrtibat kurulacak Kişiye Ait Bilgiler ; Bu kısıma mali müşavir bilgilerinizi yada kendi bilgilerinizi yazacaksınız.

Formda bulunan önemli noktalara yukarıda değindim.geri kalan kısımları E-Defter başvuru yapacak şirket bilgilerine göre eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekecektir.

E-Defter Başvuru Formu nu doldurduktan sonra en altta bulunan başvur butonuna tıklıyoruz.butona tıkladığımızda karşımıza bir java sayfası açılacak ve burada run butonuna tıklayacağız.önümüze mali mühür şifremizi soran bir ekran gelecek şifreyi yazıp giriş butonuna tıklayın ardından altta bulunan imzala seçeneği ile başvuru formunu imzalayın.

Önemli Bilgi!
E-Defter gönderimleri yapıldıktan sonra Onaylı Berat sayfalarını yazıcıdan döküm alıp dosyaya eklemeniz size fayda sağlayacaktır.

Bu işlemlerin tümünü yaptıktan sonra E-defter başvurusu tamamlanmış olacak ve artık E-defter mükellefi olarak tüm işlemlerinizi yapabileceksiniz.herhangi bir yerde takılmanız durumunda bu yazı altında yorum olarak belirtirseniz size en kısa zamanda yardımcı olmaktan memnuniyet duyacağız.

 

 

 

4630cookie-checkE-Defter Başvurusu Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)
Beğen  
Yazar

2008 yılından beri webtasarım ve yazılım üzerinde çalışmalar yapıyor.Muhasebe programları hakkında kapsamlı bir teknik ve içerik bilgisine sahip.26 yaşında yardım etmeyi seven ve bilginin bir deniz olduğunu herkesin bu denizden faydalanması gerektiğini savunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir